لمینت شکسته

با لمینت شکسته چکار کنیم؟

با لمینت شکسته چکار کنیم:

لمینت دندان از جمله روش‌های زیبایی‌شناسی دندانی است که با استفاده از یک لایه نازک از مواد مرکب (مانند پلیمرهای رزینی) روی سطح دندان اعمال می‌شود تا شکل، رنگ و اندازه دندان را تغییر دهد و برای بهبود ظاهر دندان‌های جلویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر لمینت دندان شکست، نیاز به تعویض و یا تعمیر آن وجود دارد. در ادامه توضیحاتی درباره اقداماتی که می‌توان در صورت شکست لمینت دندان انجام داد، آورده شده است:

1. تماس با دندانپزشک: اگر لمینت دندان شکست باید به سرعت با دندانپزشک خود تماس گرفته تا شما را راهنمایی کند که چه کاری باید انجام دهید. دندانپزشک ممکن است بخواهد شما را به دفتر خود دعوت کند تا دندان شکسته را بررسی و اقدامات لازم را برای تعمیر یا تعویض آن انجام دهد.

2. استفاده از ضماده: اگر لمینت دندان شما کاملاً شکسته نشده و فقط یک نقطه شکستگی دارد می‌توانید از یک ضماده کوچک استفاده کنید تا از شکستگی جلوگیری کنید. برای این کار ضماده را روی دندان خرد کرده و با چسب دندانی روی دندان بچسبانید.

3. اجتناب از غذاهای سفت و سخت: پس از شکست لمینت دندان باید از غذاهای سفت و سخت اجتناب کنید تا از وارد شدن فشار بیشتر به دندان شکسته جلوگیری کنید. به جای آن از غذاهای نرم و مواد مایع استفاده کنید.

4. تعویض لمینت دندان: در صورتی که لمینت دندان شکسته است و نمی‌توان آن را تعمیر کرد باید آن را تعویض کنید. برای این کار باید به دنبال یک دندانپزشک مجرب و با تجربه برای نصب لمینت دندان جدید باشید.

در کل لمینت شکسته باید به سرعت با دندانپزشک خود تماس بگیرید و به دنبال راه حل مناسب برای تعمیر یا تعویض آن باشید. همچنین باید از غذاهای سفت و سخت اجتناب کنید تا وضعیت شکستگی بیشتر نشود و در صورت لزوم از ضماده استفاده کنید. در نهایت بهترین راه حل برای جلوگیری از شکست لمینت دندان رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام مرتب و منظم مراقبت‌های دندانی است که شامل تمیز کردن دندان‌ها، مصرف مواد غذایی سالم و انجام مراجعات دوره‌ای به دندانپزشک می‌شود.

لمینت شکسته

دلیل لمینت شکسته یا افتادن لمینت:

 1. فشار شدید بر روی دندان: فشار شدید بر روی دندان می‌تواند باعث شکستن لمینت دندان شود. این فشار ممکن است از مسواک زدن شدید، خوردن غذاهای سفت و سخت یا از دندان‌های مجاور در صورت برخورد با شی‌ء سخت باشد.
 2. شستشوی دهان نامناسب: شستشوی دهان نامناسب می‌تواند باعث شکستن لمینت دندان شود. مثلاً استفاده از خمیر دندان هایی که حاوی ساییدین یا ذرات سخت هستند می‌تواند باعث خراشیدن لمینت دندان و در نتیجه شکستن آن شود.
 3. تغییرات دمایی شدید: تغییرات دمایی شدید (مانند خوردن آب یا نوشیدنی‌های سرد و گرم به ترتیب) می‌تواند باعث تغییر شکل و انقباض لمینت دندان شود که در نتیجه آن ممکن است شکسته شود.
 4. عدم رعایت مراقبت‌های دندانی: عدم رعایت مراقبت‌های دندانی (مانند تمیز کردن دندان‌ها، مصرف مواد غذایی سالم و انجام مراجعات دوره‌ای به دندانپزشک) می‌تواند باعث شکستن لمینت دندان شود.
 5. نصب نادرست لمینت دندان: نصب نادرست لمینت دندان می‌تواند باعث افتادن آن شود که ممکن است به دلیل نداشتن دانش و تجربه کافی در نصب لمینت دندان، استفاده از مواد نامناسب، یا عدم رعایت تمامی مراحل نصب لمینت دندان باشد.

میزان دوام و عمر لمینت دندان چقدر است:

دوام و عمر لمینت دندان به فاکتورهای مختلفی مانند نوع ماده مورد استفاده برای ساخت لمینت، نحوه نصب، مراقبت‌های دندانی و زندگی روزمره شخص وابسته است. با این حال با مراعات بهداشت دهان و انجام مراقبت‌های دندانی منظم، لمینت دندان معمولاً می‌تواند حداقل ۵ تا ۷ سال و در برخی موارد تا ۱۰ سال در دهان شخص باقی بماند.

اما برای حفظ دوام و عمر بهتر لمینت دندان بهتر است رعایت رژیم غذایی سالم، استفاده از محصولات بهداشتی مناسب و جلوگیری از فعالیت‌هایی که به شکست و آسیب دیدن لمینت دندان منجر می‌شوند (مانند خوردن غذاهای سخت و سفت و یا استفاده از دندان‌های جانبی برای باز کردن شی بسته) نیز مفید است. همچنین برای حفظ دوام و عمر لمینت دندان بهتر است به طور دوره‌ای به دندانپزشک خود مراجعه کرده و لمینت دندان خود را بررسی و اصلاح کنید.

عوارض لمینت:

عوارض لمینت دندان ممکن است در برخی افراد رخ دهد ولی در اکثر موارد نیز بسیار کم و ناچیز هستند. در ادامه برخی از عوارض ممکن لمینت دندان را ذکر می‌کنیم:

 1. حساسیت دندانی: بعضی از افراد ممکن است پس از نصب لمینت دندان حساسیت دندانی (به شدت درد و یا حساسیت در برابر غذاهای سرد و گرم) را تجربه کنند. این حساسیت معمولاً به دلیل برداشتن لایه نازکی از اسید (etching) برای پیوند لمینت دندان با سطح دندان‌هاست.
 2. شکست لمینت دندان: در برخی موارد ممکن است لمینت دندان شکسته و یا افتاده شود که معمولاً به دلیل استفاده از مواد نامناسب، نصب نادرست، یا فشار شدید بر روی دندان‌هاست.
 3. تغییر رنگ لمینت دندان: در برخی موارد ممکن است رنگ لمینت دندان تغییر کند و به رنگ قهوه‌ای یا زرد تبدیل شود. این مشکل معمولاً به دلیل استفاده از مواد نامناسب، یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از نصب لمینت دندان است.
 4. تنگی در دهان: در برخی موارد نصب لمینت دندان می‌تواند منجر به تنگی در دهان شود که معمولاً در صورت نصب لمینت دندان بر روی دندان‌های بزرگ و تحریک‌کننده است.
 5. عفونت: در برخی موارد ممکن است عفونت در دهان پس از نصب لمینت دندان رخ دهد که معمولاً به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است.

در کل عوارض لمینت دندان معمولاً خطرات جدی ندارند و می‌توانند با رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از مواد با کیفیت، نصب صحیح و منظم لمینت دندان و مراجعه به دندانپزشک در صورت وجود هرگونه مشکل کاهش یابند. در صورتی که هرگونه عوارض غیرمعمولی پس از نصب لمینت دندان تجربه کردید باید به سرعت با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند که چه کاری باید انجام دهید.

انواع روش های لمینت شکسته:

 • لمینت پورسلین (Porcelain Veneers): لمینت پورسلین یا لمینت سرامیکی از مواد سرامیکی ساخته شده است و معمولاً برای پوشش دادن به دندان‌های مشکل‌دار، برای تغییر شکل، رنگ و اندازه دندان‌ها و برای اصلاح فاصله‌های بین دندان‌ها استفاده می‌شود.
 • لمینت کامپوزیت (Composite Veneers): لمینت کامپوزیت از مواد رزینی ساخته شده و معمولاً برای پوشش دادن به دندان‌های مشکل‌دار و برای اصلاح فاصله‌های بین دندان‌ها استفاده می‌شود. لمینت کامپوزیت نیز مانند لمینت پورسلین به دندان چسبانده می‌شود.
 • لمینت رزینی (Resin Veneers): لمینت رزینی نیز از مواد رزینی ساخته شده است و این نوع لمینت نسبت به لمینت کامپوزیت ارزان‌تر است.
 • لمینت Lumineers: لمینت Lumineers نوعی لمینت پورسلینی است که بسیار نازک تر از لمینت پورسلین است و بدون نیاز به برداشتن لایه‌ای از دندان‌ها می‌تواند روی دندان‌ها قرار گیرد.
 • لمینت Emax: لمینت Emax نوعی لمینت پورسلینی است که از مواد سرامیکی قدرتمند تری ساخته شده است. لمینت Emax نسبت به دیگر لمینت‌های پورسلینی دارای سختی و مقاومت بیشتری است.

در کل روش‌های لمینت دندان مختلفی وجود دارند که بسته به نیاز و وضعیت دندان‌ها می‌توانید با دندانپزشک خود در مورد انتخاب بهترین روش مشورت کنید. برای انتخاب بهترین روش لمینت شکسته عواملی مانند قیمت، مقاومت، زمان اجرا، تعداد جلسات مورد نیاز، نیاز به برداشتن لایه‌ای از دندان‌ها، و غیره باید در نظر گرفته شوند.

در صورت ایجاد حساسیت دندان بعد از لمینت شکسته چکار کنیم: 

اگر پس از لمینت شکسته، حساسیت دندان شما آزاردهنده شده است به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در اینجا چند راهکار برای کاهش حساسیت دندان پس از شکستن یا افتادن لمینت دندان را برای شما شرح می‌دهیم:

 • استفاده از داروهای ضد درد: در صورتی که حساسیت دندان شما شدید است دندانپزشک ممکن است داروهای ضد درد را به شما تجویز کند تا دردها را کاهش دهد.
 • استفاده از خمیر دندان حساسیت زدایی: استفاده از خمیر دندان‌های حساسیت زدایی می‌تواند به کاهش حساسیت دندان شما کمک کند.
 • انجام رفتارهای مناسب: انجام رفتارهایی مانند خوردن غذاهای نرم، استفاده از آب گرم برای شستن دهان و استفاده از مسواک با سر نرم می‌تواند به کاهش حساسیت دندان شما کمک کند.
 • تعویض لمینت دندان: اگر لمینت شکسته، تعویض آن می‌تواند به کاهش حساسیت دندان شما کمک کند. در این مورد پیشنهاد می‌شود که به دندانپزشک خود مراجعه کنید و در مورد تعویض لمینت دندان با او مشورت کنید.

لمینت شکسته

بهترین نوع لمینت:

انتخاب بهترین نوع لمینت دندان بستگی به نیاز و وضعیت دندان‌ها، بودجه شما و توصیه‌های دندانپزشک دارد. در ادامه به بررسی برخی از بهترین نوع لمینت دندان می‌پردازیم:

 • لمینت پورسلین (Porcelain Veneers): لمینت پورسلین به دلیل داشتن رنگ طبیعی، عدم تغییر رنگ در طولانی مدت، مقاومت در برابر لکه‌های دندانی و ماندگاری بالا، یکی از بهترین نوع لمینت دندان است. همچنین لمینت پورسلین معمولاً بسیار باریک و نازک است که باعث می‌شود دندان‌های شما طبیعی‌تر و زیباتر بنظر برسند.
 • لمینت Lumineers: لمینت Lumineers نیز به دلیل باریک و نازک بودن، عدم نیاز به برداشتن لایه‌ای از دندان‌ها، راحتی و سرعت در نصب، و مقاومت در برابر لکه‌های دندانی، یکی دیگر از بهترین نوع لمینت دندان است.
 • لمینت Emax: لمینت Emax از مواد سرامیکی قدرتمند تری لمینت شکستهساخته شده است و مقاومت بالایی در برابر شکستگی و خراشیدگی دارد. همچنین، لمینت Emax رنگی طبیعی دارد و باعث می‌شود دندان‌های شما زیباتر و طبیعی‌تر بنظر برسند.
 • لمینت کامپوزیت (Composite Veneers): لمینت کامپوزیت نیز یکی از بهترین نوع لمینت دندان است. این نوع لمینت دندان، ارزان‌تر از لمینت پورسلین و دارای قابلیت تعمیر و بازسازی آسان است. همچنین لمینت کامپوزیت می‌تواند به سرعت و بدون نیاز به چندین جلسه نصب شود.

لمینت دندان چیست و مناسب چه کسانی می باشد

نظر دهید

پاسخ دهید

یک × یک =

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

شماره تماس:  66848023-021 -09052915100             آدرس ایمیل: [email protected]

راستین هسته سلامت
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0