فیشور سیلانت چیست

فیشور سیلانت چیست و چه کاربردی دارد

فیشور سیلانت چیست:

فیشور سیلانت یک ماده شیمیایی است که در بسیاری از روش‌های درمانی دندان‌ها به کار می‌رود. این ماده برای پر کردن فضای بین دندان‌ها و جلوگیری از ورود غذا و باکتری‌ها به این فضاها استفاده می‌شود. فیشور سیلانت به عنوان یک روش پیشگیری از بیماری‌های ریشه دندان‌ها و خطرات مربوط به آن‌ها شناخته می‌شود.

فیشور سیلانت در دو نوع دائمی و غیردائمی تولید می‌شود. فیشور سیلانت دائمی ماده‌ای است که پس از اعمال آن به دندان دوام طولانی مدتی دارد و نیازی به تعویض آن نیست. در مقابل فیشور سیلانت غیردائمی ماده‌ای است که پس از مدتی از کارایی آن نیاز به تعویض دارد.

فیشور سیلانت از ترکیبات پلیمری و مینرالی تشکیل شده است که باعث می‌شود به دندان‌ها چسبیده و از رطوبت و باکتری‌ها جلوگیری کند. این ماده از دو بخش مختلف تشکیل شده است که یکی از آن‌ها پایه این ماده را تشکیل می‌دهد و دیگری بخشی است که به دندان چسبیده و فضای بین دندان‌ها را پر می کند.

فیشور سیلانت در بسیاری از درمان‌های دندانی به کار می‌رود. این ماده برای پر کردن فضاهای بین دندان‌ها برای کودکان و بزرگسالان استفاده می‌شود تا به جلوگیری از تشکیل لکه دندان، تداوم بیماری‌های لثه و تشکیل سایر بیماری‌های دندانی کمک کند. همچنین فیشور سیلانت در درمان بیماری‌های دندانی مانند بیماری‌های ریشه دندان‌ها، ترمیم ترک‌های دندانی و درمان بعضی بیماری‌های لثه نیز به کار می‌رود.

در کل فیشور سیلانت یکی از مواد مهم در درمان بیماری‌های دندانی است که به جلوگیری از تشکیل بیماری‌ها و تداوم آن‌ها کمک می‌کند. این ماده با مقاومت بالا در برابر باکتری‌ها، رطوبت، حرارت و تغییرات دمایی مختلف، بهبود کیفیت زندگی بیماران دندانپزشکی را بهبود می‌بخشد. به علاوه استفاده از فیشور سیلانت به عنوان یک روش پیشگیری، باعث کاهش هزینه‌های درمان و زمان بیماران می‌شود. به همین دلیل این ماده به عنوان یکی از مواد مهم در صنعت دندانپزشکی شناخته شده و با توجه به کارایی بالای آن در بسیاری از روش‌های درمانی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

زمان مناسب جهت فیشور سیلانت دندان ها: 

دندان‌ها به فیشور سیلانت در شرایطی نیاز دارند که فضای بین دندان‌ها باز بماند و غذا و باکتری‌ها به راحتی وارد این فضاها شوند. به دلیل اینکه فضای بین دندان‌ها به قطر بسیار کوچکی محدود می‌شود تمیز کردن این فضاها به راحتی امکان‌پذیر نیست و این امر ممکن است منجر به تشکیل لکه دندان، بیماری‌های لثه و بیماری‌های دندانی دیگر شود.

فیشور سیلانت چیست

 

مراحل انجام فیشور سیلانت:

برای اعمال فیشور سیلانت بر روی دندان، ابتدا دندان‌ها و فضای بین دندان‌ها باید تمیز و خشک باشند. در ادامه فیشور سیلانت بر روی سطح دندان‌ها و فضای بین دندان‌ها با استفاده از یک وسیله خاصی که به عنوان فیشور سیلانتر استفاده می‌شود اعمال می‌شود.

فیشور سیلانتر یک وسیله کوچک شبیه به یک سرنگ بوده و دارای یک نوک بسیار نازک است. برای اعمال فیشور سیلانت بر روی دندان ابتدا فیشور سیلانتر با ماده فیشور سیلانت پر شده و بعد نوک آن روی سطح دندان‌ها و فضای بین دندان‌ها قرار می‌گیرد. سپس فشاری به فیشور سیلانتر اعمال شده و ماده فیشور سیلانت از نوک آن بیرون می‌آید و روی سطح دندان‌ها و فضای بین دندان‌ها قرار می‌گیرد.

بعد از اعمال فیشور سیلانت بر روی دندان، ماده فیشور سیلانت باید به خوبی بر روی سطح دندان‌ها و فضای بین دندان‌ها پخش شود و به خوبی بچسبد. برای این منظور دندانپزشک ممکن است از یک لامپ UV یا نوری استفاده کند تا به مدت چند ثانیه بر روی فیشور سیلانت شعاع نور بیاندازد و ماده را سریع‌تر خشک کند و به سطح دندان‌ها و فضای بین دندان‌ها بچسباند.

در نهایت پس از اعمال فیشور سیلانت بر روی دندان، دندانپزشک باید مطمئن شود که ماده به خوبی بر روی سطح دندان‌ها و فضای بین دندان‌ها پخش شده و به خوبی چسبیده است. همچنین باید به بیمار آموزش داده شود که در اولین 24 تا 48 ساعت پس از اعمال فیشور سیلانت، از مصرف غذاهای سخت و همچنین مصرف آب و غذای داغ خودداری کند تا ماده به خوبی بر روی سطح دندان‌ها و فضای بین دندان‌ها بچسبد.

 

آیا از فیشور سیلانت روی دندان پوسیده هم می توان استفاده کرد:

استفاده از فیشور سیلانت بر روی دندان پوسیده به عنوان یک راه حل درمانی معمولاً توصیه نمی‌شود زیرا فیشور سیلانت پوسیدگی را درمان نمی‌کند و به دلیل اینکه ماده فیشور سیلانت به خوبی روی دندان‌های سالم چسبیده و به مدت طولانی ماندگار است، ممکن است باعث بیشتر شدن عفونت در دندان پوسیده شود.

در صورتی که دندانی پوسیده است باید ابتدا با مراجعه به دندانپزشک بررسی و درمان شود. دندانپزشک ممکن است از روش‌های مختلفی برای درمان دندان پوسیده استفاده کند از جمله پر کردن دندان با مواد جایگزین، روکش دندانی، پیوند دندان و در موارد شدیدتر جراحی دندان.

اگر دندانپزشک دندان پوسیده را با مواد جایگزین پر کند احتمالاً از فیشور سیلانت برای پر کردن فضای بین دندان‌های سالم استفاده خواهد کرد. این کار به عنوان یک روش پیشگیری می‌تواند از تشکیل پوسیدگی و بیماری‌های دیگر دندانهای سالم جلوگیری کند.

بنابراین استفاده از فیشور سیلانت برای دندان‌های سالم بسیار موثر است اما در صورتی که دندان پوسیده باشد بهتر است ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید و برای درمان دندان پوسیده از روش‌های درمانی که دندانپزشک معرفی می‌کند استفاده کنید.

 

میزان ماندگاری فیشور سیلانت:

ماندگاری فیشور سیلانت بر روی دندان‌ها بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله نوع ماده فیشور سیلانت، شرایط زیست محیطی دهان (از جمله pH دهان و وضعیت تمیزی دندان) و نوع فعالیت‌های دهانی (مانند مصرف غذا و نوشیدنی و مسواک زدن) دارد.

معمولاً ماندگاری فیشور سیلانت بر روی دندان‌ها بین 3 تا 5 سال است. این ماندگاری می‌تواند به طور قابل توجهی بهبود یابد اگر فرد به بهداشت دهان خود توجه کافی کند به عنوان مثال از مسواک‌های نرم و مواد شستشوی دهان با ترکیبات مناسب استفاده کرده و مصرف غذاهایی که شامل قند و اسیدهای شدید هستند را کاهش دهد.

به علاوه ماندگاری فیشور سیلانت ممکن است بستگی به نوع فیشور سیلانت داشته باشد. برخی از فیشور سیلانت‌ها با ماندگاری بالاتری تولید می‌شوند که میتوانند برای مدت زمان بیشتری بر روی دندان‌ها باقی بمانند اما ممکن است قیمت آن‌ها نیز بالاتر باشد.

در نهایت برای حفظ ماندگاری فیشور سیلانت بر روی دندان‌ها بهتر است که فرد برای بازدید‌های دوره‌ای از دندانپزشک خود استفاده کند. دندانپزشک میتواند ماندگاری و عملکرد فیشور سیلانت را بررسی کند و در صورت نیاز فیشور سیلانت را تجدید کند.

فیشور سیلانت چیست

چگونه از فیشور سیلانت دندان مراقبت کنیم:

استفاده از فیشور سیلانت برای دندان‌ها یک راهکار بسیار موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان‌هاست. اما برای حفظ سلامت دندان‌ها و ماندگاری فیشور سیلانت باید به چند نکته توجه داشت:

 1. رعایت بهداشت دهانی: برای حفظ سلامت دندان‌ها و ماندگاری فیشور سیلانت باید بهداشت دهانی را رعایت کنید که شامل شستشوی دندان‌ها به دقت، مصرف غذاهای سالم و کاهش مصرف غذاهای شیرین و اسیدی، استفاده از مسواک نرم و همچنین استفاده از محصولات شستشوی دهان با ترکیبات مناسب است.
 2. جلوگیری از ضربه: برای جلوگیری از خراشیدن فیشور سیلانت باید از ضربه به دندان‌ها جلوگیری کنید.
 3. مراجعه به دندانپزشک: برای حفظ سلامت دندان‌ها و ماندگاری فیشور سیلانت باید به صورت دوره‌ای به دندانپزشک مراجعه کرده و فیشور سیلانت را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تجدید کنید.
 4. اجتناب از مواد مخرب: برای حفظ ماندگاری فیشور سیلانت باید از مصرف مواد مخرب برای دندان‌ها مانند شیرینی‌ها، نوشابه و سیگار اجتناب کنید.

 

عوارض فیشور سیلانت:

فیشور سیلانت دندان یک روش پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها است که در بسیاری از موارد بسیار موثر و بدون عوارض جانبی است. اما در برخی موارد ممکن است برخی عوارض جانبی پس از استفاده از فیشور سیلانت دندان رخ دهد. در ادامه به برخی از عوارض جانبی استفاده از فیشور سیلانت دندان اشاره می‌شود:

 1. حساسیت دندان: یکی از عوارض شایع پس از استفاده از فیشور سیلانت حساسیت دندان است. این حساسیت ممکن است در ناحیه اطراف فیشور سیلانت یا در اطراف دندان‌های دیگر رخ دهد.
 2. التهاب لثه: استفاده از فیشور سیلانت ممکن است منجر به التهاب لثه شود. این عارضه ممکن است به دلیل آسیب به لثه در هنگام اعمال فیشور سیلانت دندان یا به دلیل انباشته شدن باکتری‌ها در ناحیه فیشور سیلانت دندان رخ دهد.
 3. عفونت: در برخی موارد استفاده از فیشور سیلانت ممکن است به عفونت منجر شود. این عفونت ممکن است به دلیل استفاده از فیشور سیلانت دندان در یک محیط ناشی از باکتری‌های موجود در دهان یا به دلیل آسیب به لثه رخ دهد.
 4. قرمزی و تورم: استفاده از فیشور سیلانت ممکن است باعث قرمزی و تورم در ناحیه فیشور سیلانت شود. این عارضه ممکن است به دلیل آسیب به بافت نرم در ناحیه اطراف فیشور سیلانت باشد.
 5. خراشیدگی: در برخی موارد فیشور سیلانت ممکن است به خراشیدگی دندان‌ها منجر شود. این عارضه ممکن است به دلیل استفاده از فیشور سیلانت به صورت نامناسب یا به دلیل اعمال نیروی زیاد در هنگام اعمال فیشور سیلانت رخ دهد.

 

مزایای فیشور سیلانت:

 1. جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها: فیشور سیلانت به عنوان یک روش پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها عمل می‌کند. با تشکیل یک لایه روی سطح دندان فیشور سیلانت می‌تواند از نفوذ غذا و باکتری‌ها به فضای بین دندان‌ها جلوگیری کند و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کند.
 2. قابلیت استفاده برای افرادی با دندان‌های حساس: فیشور سیلانت یک روش نرم و غیرتهاجمی است که می‌تواند برای افرادی با دندان‌های حساس مناسب باشد. با توجه به اینکه فیشور سیلانت به شکل نازکی بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد این روش ممکن است برای افرادی با دندان‌های حساس به درد بخورد.
 3. سرعت و سهولت اجرا: فرآیند پوشش دادن فیشور سیلانت سریع و آسان است و در کمتر از یک ساعت می‌توان این روش را انجام داد. برای افرادی که به دنبال یک روش آسان و سریع برای حفظ سلامت دندان‌های خود هستند فیشور سیلانت یک راه حل مناسب است.
 4. قابلیت استفاده برای افرادی با دندان‌های شکسته و موقتی: فیشور سیلانت می‌تواند برای افرادی که دندان‌های شکسته و موقتی دارند مناسب باشد. این روش می‌تواند به عنوان یک راه حل موقتی برای حفظ سلامت دندان‌ها استفاده شود.
 5. هزینه کمتر نسبت به روش‌های دیگر: فیشور سیلانت نسبت به روش‌های دیگری که برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها و حفظ سلامت دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند هزینه کمتری دارد. با توجه به اینکه فیشور سیلانت یک روش پیشگیرانه است هزینه آن کمتر از هزینه‌های درمانی است که برای درمان پوسیدگی و دیگر مشکلات دندانی باید صرف شود.

فیشور سیلانت چیست

 

فیشور سیلانت برای چه کسانی مورد استفاده قرار می گیرد:

 • کودکان: فیشور سیلانت برای کودکان بسیار مفید است زیرا دندان‌ آنها در معرض خطر پوسیدگی بوده و این روش به آنها کمک می‌کند تا از دندان‌های خود بهتر مراقبت کنند و از پوسیدگی دندان‌های شان جلوگیری کنند.
 • نوجوانان: نوجوانان نیز می‌توانند از فیشور سیلانت برای حفظ سلامت دندان‌های خود استفاده کنند. این روش به خصوص برای دندان‌های دائمی جدید که در معرض خطر پوسیدگی هستند مناسب است.
 • بارداران: حفظ سلامت دندان‌ها در طول دوران بارداری بسیار مهم است زیرا در این دوران افزایش هورمونی می‌تواند منجر به افزایش خطر پوسیدگی دندان‌ها شود.
 • افرادی که دارای دندان‌های زیبا هستند: برخی افراد دندان‌های زیبایی دارند که می‌خواهند آن‌ها را حفظ کنند. فیشور سیلانت به این افراد کمک می‌کند تا دندان‌های خود را پاک نگه دارند و از پوسیدگی و تغییر رنگ دندان‌های خود جلوگیری کنند.

 

آیا می توان پوشش سیلانت را از روی دندان برداشت:

پوشش سیلانت یک لایه‌ی نازکی است که بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد و به منظور جلوگیری از نفوذ غذا و باکتری‌ها در فضای بین دندان‌ها و همچنین حفظ سلامت دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای برداشتن پوشش سیلانت نیاز به بازکردن و دسترسی به فضای بین دندان‌ها و سپس جدا کردن پوشش از سطح دندان دارید.

برداشتن پوشش سیلانت از روی دندان ممکن است مشکلاتی را برای دندان‌ها و حتی بافت‌های اطراف دندان ایجاد کند. در بعضی موارد پوشش سیلانت ممکن است به دندان یا بافت‌های اطراف آن آسیب برساند و باعث بروز عفونت یا سایر مشکلات دندانی شود.

با این حال در مواردی که می بایست پوشش سیلانت برداشته شود می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. این روش‌ها شامل استفاده از دستگاه‌های اولتراسونیک، برش لیزری، استفاده از ابزارهای دندانپزشکی و حتی سوزاندن پوشش سیلانت با لیزر می‌شود. با این حال این عملیات باید توسط دندانپزشک صورت گیرد و باید به دقت بررسی شود که آیا برداشتن پوشش سیلانت از دندان شما دردسری را برای شما ایجاد خواهد کرد یا خیر.

برداشتن پوشش سیلانت از دندان یک فرآیند حساس و حرفه‌ای است که باید توسط دندانپزشک انجام شود. بهترین راه برای جلوگیری از نیاز به برداشتن پوشش سیلانت، حفظ سلامت دندان‌ها و شستشوی منظم و مرتب دندان‌ها و استفاده از مسواک و رعایت بهداشت دهان و دندان است.

با لمینت شکسته چکار کنیم؟

نظر دهید

پاسخ دهید

16 − شش =

سوالات متداول

رویه های بازگرداندن کالا

شرایط و قوانین 

حریم خصوصی 

شماره تماس:  66848023-021 -09052915100             آدرس ایمیل: [email protected]

راستین هسته سلامت
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0